Попільнянська селищна рада

З Днем Конституції України!

Дата: 28.06.2024 09:11

Фото без опису

Основний Закон України - Конституцію України - було ухвалено 28 червня 1996 року. До цього Верховна Рада майже добу безперервно працювала над документом і о 9:18 ранку ухвалила його та ввела в дію.

Перед цим над новою Конституцією працювали 6 років. Цей процес розпочався після ухвалення Верховною Радою УРСР "Декларації про державний суверенітет України" 1990 року. У період з 1991-го по 1996-й комісії від Верховної Ради та Президента склали кілька проєктів Конституції. Їх довго обговорювали і доопрацьовували, оскільки деякі питання викликали багато протиріч. Наприклад, ті, що стосувалися державної символіки, статусу російської мови і Криму, влади і власності. Тоді ліві сили виступали за применшення ролі президентської влади, надання однакового статусу українській та російській мовам і збереження автономного статусу Криму. Праві - за президентську вертикаль, українську мову як єдину державну і ліквідацію автономії Криму.

Верховна Рада ухвалила Конституцію в ніч із 27 на 28 червня, за це проголосували 315 депутатів - дві третини від складу. У новому документі затверджували нову державну символіку, статус української мови як єдиної державної, а Крим визнавали автономною республікою у складі України. Відтоді Основний Закон України кілька разів змінювався. Хоча сама процедура зміни та доповнення документу доволі таки жорстка - наприклад, щоб внести якісь правки до розділів потрібно від 2/3 до 3/4 голосів від конституційного складу Верховної Ради.

У разі, якщо зміни скасовують чи обмежують права і свободи людини або спрямовані на ліквідацію незалежності, загрожують територіальній цілісності держави, то Конституція України не може бути змінена.

Починаючи з 1996 року, коли було ухвалено Основний Закон, дата свята залишається незмінною - щороку День Конституції України відзначають 28 червня.