A A A K K K
для людей із порушенням зору
Попільнянська селищна рада
Житомирська область, Житомирський район

Статут громади

ЗАТВЕРДЖЕНО

рішення селищної ради

VIII скликання

 від  27.05.2021 № 204

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

С Т А Т У Т

 

Попільнянської

селищної територіальної громади

Житомирського району

Житомирської області

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Смт. Попільня 2021 рік

 

 

Зміст

 

Преамбула

 

Розділ І. Загальні положення

 

Глава 1. Загальна характеристика Попільнянської селищної територіальної громади Житомирського району Житомирської області

Глава 2. Межі території громади та її географічне положення

Глава 3. Правова основа Статуту

Глава 4. Взаємовідносини Територіальної громади, її органів та посадових осіб з органами державної влади, установами, підприємствами, організаціями та іншими територіальними громадами

Глава 5. Планування розвитку Територіальної громади

 

Розділ ІІ. Система місцевого самоврядування

 

Глава 1. Загальні засади організації та функціонування системи місцевого самоврядування Територіальної громади

Глава 2. Територіальна громада – первинний суб’єкт права на місцеве самоврядування

Глава 3. Права та обов’язки жителів Територіальної громади

Глава 4. Форми участі жителів Територіальної громади у здійсненні місцевого самоврядування: загальні засади

Глава 5. Місцеві вибори

Глава 6. Місцевий референдум

Глава 7. Загальні збори жителів Територіальної громади

Глава 8. Громадські слухання

Глава 9. Місцеві ініціативи

Глава 10. Органи самоорганізації населення

Глава 11. Індивідуальні, колективні звернення та електронні петиції

Глава 12. Участь у роботі органів місцевого самоврядування та робота на виборних посадах місцевого самоврядування

Глава 13. Участь у роботі інститутів громадянського суспільства (громадських організацій, благодійних організацій, професійних спілок, інших неприбуткових організацій), які опікуються питаннями здійснення місцевого самоврядування в Територіальній громаді

Глава 14. Попільнянська селищна рада та її виконавчі органи

Глава 15. Селищний голова

Глава 16. Виконавчі органи Ради

Глава 17.  Староста старостинських округів

 

Розділ ІІІ. Матеріальна та фінансова основа місцевого самоврядування Територіальної громади

 

Глава 1. Матеріальна основа місцевого самоврядування Територіальної громади

Глава 2. Фінансова основа місцевого самоврядування Територіальної громади

Розділ ІV. Відповідальність органів місцевого самоврядування та їхніх посадових осіб. Контроль територіальної громади за діяльністю органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб

Глава 1. Підстави та види відповідальності органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, органів самоорганізації населення

Глава 2. Форми громадського контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування та їхніх посадових осіб, органів самоорганізації населення.

 

Розділ V. Прикінцеві положення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Преамбула

 

Статут Попільнянської селищної територіальної громади Житомирського району Житомирської області (далі за текстом – Статут) є основним локальним нормативно-правовим актом територіальної громади, що приймається Попільнянською селищною радою Житомирського району Житомирської області від імені та в інтересах територіальної громади на основі Конституції України, Європейської хартії місцевого самоврядування, законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про добровільне об’єднання територіальних громад», інших актів законодавства України з метою врахування історичних, національно-культурних, соціально-економічних та інших особливостей організації та здійснення місцевого самоврядування Попільнянською селищною територіальною громадою.

 

Статут визначає систему місцевого самоврядування Попільнянської селищної територіальної громади, форми та порядок діяльності територіальної громади, її органів та посадових осіб, гарантії прав жителів сіл, селищ, які входять до складу Попільнянської селищної територіальної громади.

 

Статут є обов’язковим для виконання органами місцевого самоврядування, органами виконавчої влади (державними органами) та/або їхніми територіальними підрозділами, іншими юридичними особами та громадськими формуваннями, які розташовані або здійснюють свою діяльність на території громади, їх посадовими особами, а також фізичними особами, які постійно або тимчасово проживають чи перебувають на території громади.

 

Інші акти органів і посадових осіб місцевого самоврядування Попільнянської територіальної громади повинні прийматися з урахуванням положень Статуту та відповідати йому.

 

Розділ І. Загальні положення

 

Глава 1. Загальна характеристика Попільнянської селищної  територіальної громади Житомирського району Житомирської області

Стаття 1.

Попільнянська селищна  територіальна громада Житомирського району Житомирської області (далі – Територіальна громада) утворена шляхом добровільного об’єднання територіальних громад селища міського типу Попільня, сіл Голуб’ятин, Строків, Новоселиця, Саверці, Піски, Парипси, Попільня, Великі Лісівці, Миролюбівка, Сокільча, Маркова Волиця, Котлярка, Криве, Рудка, Ходорків, Відродження, Пустельники, а також приєднання до них територіальних громад села Камянка, сіл Паволоч і Соколів Брід, сіл Липки і Бухалівщина.

 

Стаття 2.

1. Рішення Попільнянської селищної ради про добровільне об`єднання територіальних громад від 16.08.2016 № 182;

2. Рішення Голуб’ятинської сільської ради про утворення об’єднаної територіальної громади від 17.08.2016;

3. Рішення Строківської сільської ради про утворення об’єднаної територіальної громади від 11.08.2016;

4. Рішення Новоселицької сільської ради про утворення об’єднаної територіальної громади від 16.08.2016;

5. Рішення Саверецької сільської ради про утворення об’єднаної територіальної громади від 16.08.2016;

6. Рішення Парипської сільської ради про утворення об’єднаної територіальної громади від 16.08.2016;

7. Рішення Попільнянської сільської ради про утворення об’єднаної територіальної громади від 17.08.2016;

8. Рішення Великолісівецької сільської ради про утворення об’єднаної територіальної громади від 16.08.2016;

9. Рішення Миролюбівської сільської ради про утворення об’єднаної територіальної громади від 17.08.2016;

10. Рішення Сокільчанської сільської ради про утворення об’єднаної територіальної громади від 16.08.2016;

11. Рішення Котлярської сільської ради про утворення об’єднаної територіальної громади від 16.08.2016;

12. Рішення Кривенської сільської ради про утворення об’єднаної територіальної громади від 16.08.2016;

13. Рішення Ходорківської сільської ради про утворення об’єднаної територіальної громади від 16.08.2016.

14. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2020 року №481-р «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Житомирської області».

 

Стаття 3.

1. Адміністративним центром Територіальної громади є селище міського типу Попільня, в якому розміщені  органи місцевого самоврядування.

 

Стаття 4.

1. Територіальна громада має єдиний представницький орган – Попільнянську селищну раду Житомирського району Житомирської області(далі – Рада).

2. Перші вибори депутатів Ради відбулися 18 грудня 2016 року.

 

Стаття 5.

1. Територіальна громада та її Рада можуть вступати в асоціації, інші добровільні об’єднання територіальних громад, органів місцевого самоврядування.

 

Стаття 6.

1. Пам’ятними датами та святковими днями громади є:

Новий рік

Різдво Христове

Міжнародний жіночий день

День праці

День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги)

День Конституції України

День незалежності України

День захисника України.

День визволення України від німецько-фашистських загарбників

День скорботи

День пам’яті жертв голодомору.

 

Стаття 7.

1. На будівлях, де розміщена Рада, інші органи Територіальної громади, вивішується Державний Прапор України.

2. Окремі населені пункти громади не можуть мати власної офіційної символіки.

 

Стаття 8.

1. Фізичним особам, які мають видатні заслуги перед Територіальною громадою та внесли вагомий вклад у її соціально-економічний, науковий, спортивний, культурний розвиток, за рішенням ради може бути присвоєно почесне звання «Почесний громадянин Попільнянської селищної  територіальної громади». Підстави та порядок присвоєння, права, пільги й обов’язки осіб, відзначених званням «Почесний громадянин Попільнянської селищної  територіальної громади», визначаються Положенням, яке затверджується рішенням Ради.

2. Жителі Територіальної громади, працівники підприємств, установ та організацій, що досягли вагомих результатів у творчій, науковій, господарській та інших видах діяльності, можуть бути за розпорядженням Попільнянського селищного голови (далі – селищний голова) відзначені Грамотою та Подякою Попільнянської селищної ради. Положення про Грамоту та Подяку Попільнянської селищної ради затверджується рішенням Ради.

3. Розгляд питання про присвоєння почесного звання чи про відзначення Грамотою та Подякою ініціюється виконавчим комітетом Ради, її постійними комісіями, старостами старостинських округів або жителями громади у порядку місцевої ініціативи.

4. Особам, яким присвоєно звання «Почесний громадянин Попільнянської селищної територіальної громади», вручається відповідне посвідчення та нагрудний знак, зразки яких затверджуються Радою.

 

Глава 2. Межі території громади та її географічне положення

Стаття 1.

1. Територія громади згідно з адміністративно-територіальним устроєм України входить до складу  Житомирського району Житомирської області.

2. Відстань від адміністративного центру до обласного центру – 73 км.

3. Територія Попільнянської селищної територіальної громади Житомирського району Житомирської області є нерозривною, її межі визначаються за зовнішніми межами юрисдикції рад територіальних громад, що об’єдналися: селища міського типу Попільня, сіл Голуб’ятин, Строків, Новоселиця, Саверці, Піски, Парипси, Попільня, Великі Лісівці, Миролюбівка, Сокільча, Маркова Волиця, Котлярка, Криве, Рудка, Ходорків, Відродження, Пустельники, Кам`янка, Паволоч, Соколів Брід, Липки, Бухалівщина.

4. Територія громади межує з:

північного сходу – з Квітневою сільською територіальною громадою;

північного заходу – з Бердичівським районом;

півночі – з Коростишівською міською та Брусилівською селищною територіальними громадами;

сходу та півдня – з Київською областю;

заходу – з Андрушківською сільською громадою.

Межі території громади не можуть бути змінені без згоди членів Територіальної громади.

 

Стаття 2.

1. На території громади розташовані населені пункти (далі: населені пункти територіальної громади):

селище міського типу Попільня, загальна кількість населення 6995 чол.;

с. Голуб’ятин, кількість населення 525 чол., відстань до адміністративного центру громади – 15 км;

с. Строків, кількість населення 563 чол., відстань до адміністративного центру громади – 15 км;

с. Новоселиця, кількість населення 644 чол., відстань до адміністративного центру громади – 22 км;

с. Саверці, кількість населення  763 чол., відстань до адміністративного центру громади – 12 км;

с. Піски, кількість населення 8 чол., відстань до адміністративного центру громади - 13км;

с. Парипси, кількість населення 960 чол., відстань до адміністративного центру громади – 5 км;

с. Попільня, кількість населення 1985 чол., відстань до адміністративного центру громади – 3 км;

с. Великі Лісівці, кількість населення 410 чол., відстань до адміністративного центру громади – 8 км;

с. Миролюбівка, кількість населення  765 чол., відстань до адміністративного центру громади – 10 км;

с. Сокільча, кількість населення 599 чол., відстань до адміністративного центру громади – 15 км;

с. Маркова Волиця, кількість населення 187 чол., відстань до адміністративного центру громади – 14 км;

с. Котлярка, кількість населення 467 чол., відстань до адміністративного центру громади – 16 км;

с. Криве, кількість населення 476 чол., відстань до адміністративного центру громади – 35 км;

с. Рудка, кількість населення 3 чол., відстань до адміністративного центру громади – 38 км;

с. Ходорків, кількість населення 1054 чол., відстань до адміністративного центру громади – 25 км;

с. Пустельники, кількість населення 54 чол., відстань до адміністративного центру громади –  28 км;

селище Відродження, кількість населення 142 чол., відстань до адміністративного центру громади – 25 км;

с.Кам`янка, кількість населення 741 чол., відстань до адміністративного центру – 5 км;

с.Паволоч, кількість населення 1437 чол., відстань до адміністративного центру –  12 км;

с.Соколів Брід, кількість населення  202 чол., відстань до адміністративного центру –  18 км;

с.Липки, кількість населення 648 чол., відстань до адміністративного центру – 30 км;

с.Бухалівщина, кількість населення 50 чол., відстань до адміністративного центру – 33 км;

 

Стаття 3.

1. Територія громади займає площу 498,759 кв.км.

2. Населення громади становить біля 19678 чоловік.

3. Гідрографічна сітка громади представлена річками – Унава, Кам’янка, Роставиця, Крив’янка, Ірпінь.

4. Площа лісового фонду становить 4170 га.

5.Площа земель сільськогосподарського призначення складає 40576,79 га.

 

Стаття 4.

1. Рішенням Ради за погодженням із жителями населених пунктів громади на її території можуть утворюватися функціональні зони – територіальні зони зі спеціальним статусом (історико-заповідні, лісопаркові, промислові тощо).

2. Відповідне подання (пропозицію) вносить до Ради селищний голова, виконавчий комітет ради або члени Територіальної громади у порядку місцевої ініціативи.

3. При утворенні територіальних зон зі спеціальним статусом встановлюються вимоги щодо забудови території, функціонального призначення земель, ведення господарської діяльності та іншого використання земель, відповідно до місцевих Правил забудови та використання територій, затверджених Радою, які передбачають:

1) гранично допустимі поверховість будинків і споруд та щільність забудови;

2) вимоги до утримання будинків і споруд;

3) вимоги до впорядкування доріг та під’їздів, місць паркування транспортних засобів;

4) вимоги до забезпечення експлуатації інженерно-транспортної інфраструктури;

5) вимоги до озеленення та впорядкування територій;

6) обмеження у використанні земельних ділянок (будівельні, інженерні, санітарно-епідеміологічні, природоохоронні, протипожежні, історико-культурні);

7) інші вимоги, які можуть бути встановлені відповідно до законодавства України.

 

Стаття 5.

1. Найменування та перейменування населених пунктів громади, їх ліквідація як поселень, віднесення до окремих категорій населених пунктів здійснюється відповідно до законодавства України.

 

Стаття 6.

1. Найменування та перейменування територіальних об’єктів громади – територіальних зон зі спеціальним статусом, вулиць, провулків, майданів (площ), парків, скверів тощо – здійснюються Радою з врахуванням думки членів Територіальної громади – жителів відповідної громади, у порядку, встановленому Радою відповідно до чинного законодавства України.

2. Перейменування територіальних об’єктів громади здійснюється, як правило, у випадках відновлення їх історичних назв, історичної справедливості відповідно до вимог чинного законодавства.

3. Присвоєння територіальним об’єктам громади імен з метою увічнення пам’яті видатних історичних, державних, військових діячів України та громади, видатних діячів науки і культури, діяльність яких сприяла прогресу людства, утвердженню загальнолюдських цінностей, здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства з урахуванням думки жителів відповідного села, селища.

4. При прийнятті рішень Радою щодо увічнення пам’яті історичних осіб та подій пріоритет надається тим з них, які пов’язані з населеними пунктами громади.

5. Назви територіальним об’єктам селища даються українською мовою з дотриманням норм українського правопису.

 

Глава 3. Правова основа Статуту

Стаття 1.

1. Статут відповідає положенням Конституції України, законам України, Указам Президента України і постановам Кабінету Міністрів України.

2. У разі невідповідності окремих положень Статуту Конституції, законам України, указам Президента України та постановам Кабінету Міністрів України, діють норми останніх, як актів вищої юридичної сили.

 

Стаття 2.

1. Статут діє в просторових межах Територіальної громади. Окремі положення Статуту, відповідно до закону, можуть діяти і на території, що перебуває за межами території громади.

 

Стаття 3

1. Статут має вищу юридичну силу по відношенню до всіх інших актів, які приймаються в системі місцевого самоврядування Територіальної громади, за винятком рішень, прийнятих місцевим референдумом.

2. Правові акти органів місцевого самоврядування Територіальної громади та їхніх посадових осіб, які суперечать цьому Статуту, не підлягають застосуванню і виконанню.

 

Глава 4. Взаємовідносини Територіальної громади, її органів та посадових осіб з органами державної влади, установами, підприємствами, організаціями та іншими територіальними громадами.

 

Стаття 1.

1. Взаємовідносини органів та посадових осіб Територіальної громади з органами виконавчої влади, діяльність яких поширюється на територію громади, базуються на засадах співробітництва та взаємодопомоги з метою забезпечення здійснення завдань соціально-економічного та культурного розвитку громади, її населених пунктів та реалізації на території громади завдань і повноважень виконавчої влади в інтересах Територіальної громади.

2. Органи і посадові особи Територіальної громади здійснюють самоврядні повноваження незалежно від органів виконавчої влади. Органи виконавчої влади не можуть видавати обов’язкові для органів і посадових осіб Територіальної громади акти з питань, віднесених до самоврядних повноважень, або регламентувати їхню діяльність.

3. Органи і посадові особи Територіальної громади підконтрольні відповідним органам виконавчої влади лише з питань здійснення ними наданих законом окремих повноважень органів виконавчої влади.

4. За організацію зв’язків органів і посадових осіб Територіальної громади з органами виконавчої влади відповідає селищний голова.

 

Стаття 2.

1. Органи і посадові особи Територіальної громади сприяють місцевим органам судової влади, прокуратури та інших правоохоронних органів в їхній діяльності, можуть надавати, в передбачених законодавством випадках, допомогу у здійсненні їхніх повноважень.

2. Селищний голова, або за його дорученням інша посадова особа, відповідає за організацію взаємодії Територіальної громади з органами судової влади і прокуратури.

 

Стаття 3.

1. Взаємовідносини органів і посадових осіб Територіальної громади з підприємствами, установами і організаціями, що перебувають на її території, базуються на суворому дотриманні визначених законодавством прав суб’єктів господарської діяльності і визначаються формою власності підприємств, установ і організацій, джерелами фінансування і характером їхньої діяльності.

2. По відношенню до підприємств, установ і організацій, що перебувають у комунальній власності Територіальної громади, відповідні органи і посадові особи Територіальної громади здійснюють такі функції:

комунальні підприємства, установи та організації громади утворюються, реорганізуються та ліквідуються в інтересах Територіальної громади у порядку, визначеному чинним законодавством;

забезпечення здобуття неповнолітніми повної загальної середньої освіти, створення необхідних умов для виховання дітей, молоді, розвитку їх здібностей, трудового навчання, професійної орієнтації, продуктивної праці учнів, сприяння діяльності дошкільних та позашкільних навчально-виховних закладів, дитячих, молодіжних та науково-просвітницьких організацій;

керівники комунальних підприємств, установ та організацій Територіальної громади призначаються та звільняються з посади у порядку, визначеному чинним законодавством;

визначають цілі, функції, організаційні форми і порядок діяльності та затверджують Статути створюваних ними підприємств, установ і організацій;

встановлюють у порядку і в межах, визначених законодавством, економічно обґрунтовані ціни та тарифи на продукцію і послуги комунальних підприємств;

приймають, у визначених законодавством межах, рішення про відчуження об’єктів комунальної власності, передачу їх в оренду чи концесію, а також рішення щодо переліку об’єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації;

визначають порядок використання прибутку і доходів підприємств, установ і організацій, встановлюють для них розмір частки прибутку, що підлягає зарахуванню до місцевого бюджету;

приймають рішення про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності Територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їхнього здійснення;

приймають рішення про спільне, з іншими територіальними громадами, використання об’єктів комунальної власності для задоволення спільних потреб у порядку співробітництва територіальних громад;

вирішують відповідно до законодавства питання про створення підприємствами комунальної власності спільних підприємств, у тому числі з іноземними інвестиціями;

контролюють ефективність і законність використання майна комунальних підприємств, установ і організацій селища в порядку, визначеному чинним законодавством і цим Статутом.

3. З підприємствами, установами і організаціями, які не перебувають у комунальній власності громади, органи і посадові особи Територіальної громади будують свої відносини на договірній та податковій основі. При цьому, органи і посадові особи Територіальної громади в межах своїх повноважень, визначених законодавством і цим Статутом, можуть приймати рішення щодо:

надання пільг по місцевих податках та зборах категоріям підприємств, установ і організацій, діяльність яких має важливе значення для соціально-економічного і культурного розвитку громади, її населених пунктів;

надання згоди на зміну функціонального призначення об’єктів соціальної сфери, якими управляють ці підприємства, установи і організації;

встановлення, відповідно до чинного законодавства, норм та правил ведення ними господарської діяльності з питань, що стосуються екологічної безпеки та соціально-економічного і культурного розвитку громади;

розміщення замовлень на проведення робіт і надання послуг по благоустрою території громади, її населених пунктів, обслуговування населення, будівництва та ремонту комунального житла, нежитлових будівель, що знаходяться у комунальній власності громади, виробництва продукції та виконання інших робіт за рахунок бюджетних коштів Територіальної громади або залучених коштів підприємств, установ та організацій;

надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території громади нових об’єктів, у тому числі місць чи об’єктів для розміщення відходів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з чинними нормативами включає територію громади або її частину.

 

Стаття 4.

1. Взаємовідносини Територіальної громади, її органів і посадових осіб з іншими територіальними громадами, їхніми органами і посадовими особами базуються на принципах добросусідства, солідарності, взаємної вигоди та положення Закону України «Про співробітництво територіальних громад».

2. Територіальна громада, її органи місцевого самоврядування і їхні посадові особи можуть брати участь у міжмуніципальному та міжнародному співробітництві.

 

Глава 5. Планування розвитку Територіальної громади

Стаття 1.

1. Основні напрями розвитку Територіальної громади базуються на концепції сталого та збалансованого розвитку усіх сфер її соціально-економічного, політичного і культурного життя.

2. Планування розвитку Територіальної громади є інструментом управління її розвитком, який визначає бажане майбутнє Територіальної громади та способи його досягнення, базується на аналізі зовнішнього оточення та внутрішнього потенціалу громади і полягає у формуванні узгоджених дій, на реалізації яких концентруються її ресурси.

3. Планування розвитку Територіальної громади здійснюється з метою:

1) підвищення спроможності Територіальної громади;

2) раціонального використання ресурсів Територіальної громади;

3) забезпечення сталості її розвитку, збереження і примноження культурної спадщини;

4) досягнення бажаного рівня благоустрою території, стану інфраструктури та якості життя жителів територіальної громади;

5) ідентифікації та інтеграції інтересів жителів Територіальної громади, суб’єктів господарювання, інших суб’єктів, органів місцевого самоврядування Територіальної громади та держави;

5) підвищення результативності контролю за досягненням поставлених цілей розвитку.

2. Планування розвитку громади та її населених пунктів реалізується шляхом прийняття Радою таких документів:

1) Генерального плану забудови населених пунктів громади;

2) Стратегічного плану соціально-економічного та культурного розвитку громади.

3) Цільових програм з інших питань місцевого самоврядування.

3. На виконання Генерального плану розвитку населених пунктів громади та Стратегічного плану соціально-економічного та культурного розвитку громади Радою приймаються щорічні Плани соціально-економічного та культурного розвитку громади.

 

Стаття 2.

1. Генеральний план забудови населених пунктів територіальної громади – це основний документ містобудівного планування, який визначає довгострокову політику Ради щодо розвитку, планування, забудови та іншого використання території населених пунктів громади з урахуванням як їхніх історичних традицій забудови, збереження та відновлення історичних центрів, так і сучасних потреб розвитку і новітніх тенденцій містобудування.

2. Генеральний план розробляється відповідно до законодавства України про планування та забудову територій з урахуванням положень цього Статуту.

3. Генеральний план затверджується рішенням Ради лише після проходження ним процедури громадського обговорення (громадських слухань) у кожному з населених пунктів громади, у порядку, встановленому законодавством України про планування та забудову територій та рішеннями ради.

 

Стаття 3.

1. Планування соціально-економічного та культурного розвитку Територіальної громади передбачає:

аналіз соціально-економічного та культурного розвитку громади, її населених пунктів за попередній і поточний роки, визначення основних тенденцій розвитку, їх узгодження з загальнодержавними та регіональними тенденціями розвитку;

визначення основних проблем розвитку економіки громади, її соціальної сфери, культурного розвитку;

оцінку стану використання природного, виробничого, науково-технічного та трудового потенціалу громади, визначення резервів такого потенціалу;

визначення пріоритетних цілей та напрямів розвитку громади на плановий період та шляхи розв’язання основних соціальних, економічних та культурних проблем Територіальної громади;

постановку завдань з досягнення визначених цілей, встановлення термінів їх виконання у прив’язці до фінансових та інших ресурсів Територіальної громади.

 

Стаття 4.

1. Стратегічний план розвитку передбачає планування соціально-економічного та культурного розвитку Територіальної громади, її населених пунктів на період не менше двох каденцій повноважень Ради.

2. Короткострокові програми розвитку громади розробляються на 1 (один) рік та спрямовуються на вирішення завдань, визначених Стратегічним планом.

3. Короткострокові програми розвитку встановлюють пріоритети соціально-економічного та культурного розвитку громади, її населених пунктів на плановий період та систему заходів органів і посадових осіб Територіальної громади з їх реалізації з визначенням термінів виконання, виконавців та ресурсів.

 

Розділ ІІ. Система місцевого самоврядування

 

Глава 1. Загальні засади організації та функціонування системи місцевого самоврядування Територіальної громади

 

Стаття 1.

1. Організація та функціонування системи місцевого самоврядування Територіальної громади здійснюється відповідно до положень Конституції, законів України та цього Статуту.

2. Система місцевого самоврядування Територіальної громади включає:

Територіальну громаду;

Раду – представницький орган місцевого самоврядування, що представляє Територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією та законами України;

селищного голову, який є головною посадовою особою Територіальної громади;

виконавчі органи Ради (виконавчий комітет, відділи, служби тощо);

старост старостинських округів;

органи самоорганізації населення.

3. Розмежування повноважень між складовими системи місцевого самоврядування Територіальної громади здійснюється згідно із законодавством України, цим Статутом та рішеннями, прийнятими на сесії Ради, які не можуть суперечити цьому Статуту.

 

Стаття 2.

1. Система місцевого самоврядування Територіальної громади організується та функціонує на принципах, передбачених Конституцією України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

У своїй діяльності складові системи місцевого самоврядування Територіальної громади додатково дотримуються таких принципів:

ефективності – рішення, що готуються чи ухвалюються ними мають бути максимально ефективними серед можливих альтернативних рішень;

сталості – використання ресурсів Територіальної громади не може шкодити наступним поколінням;

екологічності – при прийнятті рішення має забезпечуватися його мінімальний негативний вплив на навколишнє природне середовище;

системності – кожне рішення розглядається у взаємозв’язку з іншими рішеннями в просторі та часі;

відкритості – рішення готуються та розглядаються відкрито;

громадської участі – підготовка проектів та прийняття рішень, особливо тих, що стосуються планування та використання ресурсів громади, мають відбуватись за умов широкого громадського обговорення та врахування інтересів Територіальної громади, рішення, що стосуються окремих населених пунктів громади – також і інтересів їх жителів.

 

Глава 2. Територіальна громада – первинний суб’єкт права на місцеве самоврядування

 

Стаття 1.

1. Територіальна громада – первинний суб’єкт місцевого самоврядування, основний носій його функцій і повноважень. Вона може вирішувати на території громади будь-яке питання, що віднесене Конституцією та законами України до питань місцевого значення.

2. Територіальна громада здійснює своє право на місцеве самоврядування безпосередньо або через утворені нею органи місцевого самоврядування та органи самоорганізації населення.

 

Стаття 2.

1. Жителями Територіальної громади є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які відповідно до вимог Закону України «Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання в Україні», інших актів законодавства України, зареєстрували своє місце проживання в населених пунктах громади.

2. Реєстрація осіб, які постійно чи тимчасово проживають у населених пунктах громади, здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством. Органи Територіальної громади здійснюють облік осіб, які зареєстровані на території Територіальної громади та ведуть відповідні бази даних за головними категоріями населення (виборці, діти дошкільного віку, школярі, працездатне населення, зайняті, безробітні, пенсіонери тощо).

 

Стаття 3.

1. Структурними елементами Територіальної громади є громади, членами яких є жителі населених пунктів.

2. Інтереси членів кожної з громад в органах місцевого самоврядування Територіальної громади представляють старости відповідного старостинського округу, депутати Ради.

 

Стаття 4.

1. Територіальна громада є учасником цивільних, господарських відносин.

2. Територіальна громада є суб’єктом права комунальної власності, володіє, користується та розпоряджається майном комунальної власності.

3. Територіальна громада обирає Раду та селищного голову, а також формує об’єкти комунальної власності.

4. Органи місцевого самоврядування територіальної громади є суб’єктами фінансово-кредитних та цивільно-правових відносин у межах, визначених законодавством.

 

Стаття 5.

1. До компетенції Територіальної громади входять:

всі питання, вирішення яких, відповідно до законів України, здійснюється на місцевому референдумі;

питання, віднесені до повноважень органів місцевого самоврядування Територіальної громади;

прийняття рішень, що стосуються місцевого бюджету, місцевих податків і зборів, встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до чинного законодавства;

перелік питань, віднесених до повноважень органів місцевого самоврядування Територіальної громади, встановлюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», інших законів України, з врахуванням положень статті 4 «Європейської Хартії місцевого самоврядування», а саме: «Органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу».

2. До безпосередньої компетенції Територіальної громад не входять питання щодо:

прийняття рішень з питань, віднесених до компетенції органів державної влади, що поширюють свою юрисдикцію на територію громади (Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів, органів судової влади тощо);

прийняття рішень з питань, віднесених відповідно до принципу субсидіарності до компетенції обласної та районної рад;

прийняття рішень в частині делегованих законом повноважень органів виконавчої влади, віднесених до компетенції виконавчих органів Ради.

 

Глава 3. Права та обов’язки жителів Територіальної громади

Стаття 1.

1. Жителям Територіальної громади гарантується право участі у вирішенні всіх питань місцевого значення, віднесених законодавством України до відання громади та її органів.

2. За обсягом муніципальної право- та дієздатності жителі Територіальної громади поділяються на дві категорії:

1) повноправні жителі Територіальної громади: громадяни України – жителі населених пунктів громади, які відповідно до Конституції України та Закону України «Про місцеві вибори» мають активне виборче право. Зазначені особи володіють муніципальною право- та дієздатністю в повному обсязі;

2) жителі Територіальної громади з обмеженою муніципальною право- та дієздатністю: жителі населених пунктів громади, які є іноземцями, особами без громадянства; неповнолітні громадяни України; громадяни України, яких визнано судом недієздатними або такі, що перебувають на строковій військовій службі чи відбувають покарання в місцях позбавлення волі. Обмеження муніципальної право- та дієздатності цих жителів Територіальної громади полягають у позбавленні їх права участі у місцевих виборах, місцевих референдумах, загальних зборах (конференціях) громадян за місцем проживання, права займати посади в органах місцевого самоврядування Територіальної громади.

3. Особи, які відповідно до вимог Закону України «Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання в Україні», інших актів законодавства України не зареєстрували своє місце проживання в населених пунктах громади, але які володіють нерухомим майно, (нерухомістю) на території громади, працюють на території громади, ведуть іншу діяльність, пов’язану зі сплатою податків до місцевого бюджету Територіальної громади, користуються усіма правами членів Територіальної громади, окрім активного виборчого права, права участі у місцевих референдумах, загальних зборах (конференціях) громадян за місцем проживання. Рішенням органів місцевого самоврядування Територіальної громади для цієї категорії осіб може встановлюватись право користування інфраструктурою населених пунктів громади, а також порядок отримання соціальних, освітніх, медичних та інших послуг на рівних умовах з членами Територіальної громади.

4. Права жителя Територіальної громади, окрім активного виборчого права, права участі у місцевих референдумах, права участі у загальних зборах (конференціях) громадян за місцем проживання з вирішальним голосом, надаються також Почесним громадянам Територіальної громади, незалежно від місця їхнього проживання, а також, за рішенням Ради – особам, які не є членами Територіальної громади, але отримали у відповідності із Законом України «Про правовий статус і права закордонних українців» статус закордонного українця або мають значні, офіційно визнані заслуги перед Територіальною громадою.

 

Стаття 2.

1. Основні права жителів Територіальної громади передбачені Конституцією та законами України. Крім них жителі Територіальної громади мають права на:

забезпеченість якісною питною водою;

якісне електропостачання;

ефективну систему прибирання та вивезення сміття з вулиць, прибудинкових територій та під’їздів багатоквартирних будинків у населених пунктах громади;

забезпеченість належним транспортним сполученням – як внутрішнім так і зовнішнім;

розгалуженість і якість доріг;

освітленість вулиць у темну пору доби;

забезпечення тиші на вулицях та у житлових будинках у нічну пору;

ефективну систему безпеки громадян та захисту їхнього майна (боротьба зі злочинністю, охорона громадського порядку, попередження та ліквідація наслідків стихійного лиха);

наявність умов для своєї зайнятості;

доступність та якість медичних послуг відповідно до державних стандартів;

доступність та якість освітніх послуг відповідно до державних стандартів;

ефективну систему надання побутових послуг;

доступність та якість мобільного зв’язку та Інтернет-мереж;

забезпеченість місцями для відпочинку і дозвілля;

забезпеченість закладами культури (бібліотеки, будинки культури, центри дозвілля тощо);

вільний доступ до усіх природних об’єктів та угідь в межах громади – лісів, берегів рік та озер тощо. Зазначений перелік прав жителів Територіальної громади не є вичерпним.

2. Органи місцевого самоврядування Територіальної громади реалізують власні та делеговані Законом повноваження на основі дотримання соціальних та інших стандартів і нормативів, затверджених державою.

3. Порядок реалізації членами Територіальної громади прав на безоплатний доступ до отримання соціальних, освітніх, медичних, інших послуг визначається законодавством України та рішеннями Ради.

4. Рада, у межах власної компетенції та з врахуванням можливостей місцевого бюджету, з метою підвищення рівня соціального захисту жителів Територіальної громади, може встановлювати для них загалом або для їх окремих категорій (пенсіонерів, ветеранів війни, репресованих, вдів, багатодітних сімей, вимушених переселенців, учасників АТО тощо) пільгові умови при користуванні інфраструктурою населених пунктів громади, наданні житлово-комунальних послуг, оподаткування та інше.

 

Стаття 3.

1. Права і обовязки жителів Територіальної громади взаємопов`язані. Наявність прав породжує необхідність виконання жителями Територіальної громади обов`язків стосовно Територіальної громади в цілому та жителів Територіальної громади.

Крім основних обов’язків жителів Територіальної громади, які передбачені Конституцією та законами України, на жителів Територіальної громади покладаються обов’язки щодо:

збереження та розвитку традицій, звичаїв та особливостей Територіальної громади, населених пунктів, шанобливого ставлення до їхньої історії, до об’єктів історико-культурної спадщини;

сприяння сталому розвитку громади та її населених пунктів;

толерантного ставлення до усіх жителів Територіальної громади незалежно від їх етнічного походження, віросповідання, політичних переконань тощо;

сприяння реалізації права жителів Територіальної громади на задоволення передбачених цим Статутом основних соціально-побутових, економічних, культурно-духовних потреб;

бережливого ставлення до зелених насаджень, природних об’єктів, усього довкілля території громади;

дотримання правил благоустрою затверджених на території громади.

3. Усі, хто проживає або перебуває на території громади, зобов’язані поважати права і свободи жителів Територіальної громади. Особи, винні у порушенні відповідних прав і свобод, притягуються до відповідальності відповідно до чинного законодавства України.

 

Стаття 4.

1.З метою дотримання прав дітей (осіб у віці до 14 років) і підлітків (осіб у віці від 14 років до 18 років) рішенням Ради може бути запроваджено громадську комісію у справах дітей.

2. Повноваження комісії у справах дітей визначається відповідними нормативно-правовими актами:

експертиза проектів актів органів місцевого самоврядування Територіальної громади щодо дотримання прав дітей і підлітків;

ведення просвітницької і роз’яснювальної роботи серед дітей, підлітків та дорослих щодо вимог міжнародного права та законодавства України стосовно дотримання прав дітей та підлітків;

забезпечення широкої поінформованості жителів Територіальної громади про права дитини через установи освіти, відповідні громадські організації та засоби масової інформації;

моніторинг стану дотримання на території громади прав дітей та підлітків, виявлення фактів порушень їхніх прав в сім’ях, дитячих будинках, школах та дошкільних закладах тощо і вжиття заходів щодо їх припинення відповідно до законодавства України;

надання конкретної допомоги дітям, права яких порушені, шляхом звернення до органів виконавчої влади та правоохоронних органів відповідно до їхньої компетенції тощо.

3. Виконавчі органи Ради створюють умови для діяльності комісії у порядку, встановленому відповідними положеннями, затвердженими Радою.

 

Глава 4. Форми участі жителів Територіальної громади у здійсненні місцевого самоврядування: загальні засади

 

Стаття 1.

1. Участь жителів Територіальної громади у здійснені місцевого самоврядування реалізується у формах, визначених Конституцією, законами України та цим Статутом.

2. На території громади створюються необхідні умови для розвитку партисипаторної демократії (демократії участі), активного залучення жителів Територіальної громади до участі у плануванні розвитку території, у розробці та прийнятті рішень з питань, вирішення яких віднесено Конституцією та законами України до компетенції територіальних громад та їхніх органів, у контролі за діяльністю органів місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення та їхніх посадових осіб.

3. Органи місцевого самоврядування Територіальної громади та їхні посадові особи враховують пропозиції жителів Територіальної громади щодо вдосконалення системи муніципального управління, соціально-економічного та культурного розвитку, забезпечення прав жителів Територіальної громади на участь у вирішенні питань місцевого значення.

 

Стаття 2.

1. Формами участі жителів Територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення є:

місцеві вибори;

місцевий референдум;

загальні збори жителів Територіальної громади;

громадські слухання;

місцеві ініціативи;

органи самоорганізації населення;

індивідуальні, колективні звернення та електронні петиції;

консультативно-дорадчі органи (громадські ради);

участь у роботі інститутів громадянського суспільства (громадських організацій, благодійних організацій, професійних спілок, інших неприбуткових організацій), які опікуються питаннями здійснення місцевого самоврядування в Територіальній громаді;

інші, не заборонені законодавством України форми безпосередньої участі жителів Територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення, встановлені рішенням Ради.

 

Глава 5. Місцеві вибори

 

Стаття 1.

1. Повноправні жителі Територіальної громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування беруть участь у вільних виборах:

селищного голови;

депутатів Ради.

 

Стаття 2.

1. Порядок реалізації виборчого права жителями Територіальної громади на місцевих виборах встановлюється законодавством України.

 

Глава 6. Місцевий референдум

 

Стаття 1.

1. Місцевий референдум є формою безпосереднього вирішення жителями Територіальної громади питань, віднесених Конституцією, законами України до відання місцевого самоврядування, шляхом вільного волевиявлення.

2. Участь у місцевому референдумі приймають лише повноправні жителі Територіальної громади.

3. Види, порядок ініціювання, призначення та проведення місцевих референдумів визначається законодавством України.

 

Стаття 2.

1. Предметом місцевого референдуму може бути питання місцевого значення, віднесене до відання Територіальної громади та її органів.

2. Коло питань, які не можуть бути винесені на місцевий референдум, визначаються законодавством України.

3. Питання, що виносяться на місцевий референдум, не повинні призводити до порушення рівноправності, громадської злагоди в Територіальній громаді, обмежувати або скасовувати права і свободи жителів Територіальної громади.

 

Стаття 3.

1. Місцевий референдум вважається таким, що відбувся, якщо у ньому взяло участь більше половини повноправних жителів Територіальної громади. Якщо місцевий референдум визнано таким, що не відбувся, рішення з питання, що виносилося на місцевий референдум, приймає Рада.

2. Рішення місцевого референдуму вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини жителів Територіальної громади, які взяли участь у голосуванні. У разі рівної кількості голосів, поданих «за» і «проти», вважається, що питання, яке було винесене на референдум, вирішене негативно.

3. Питання, яке не одержало підтримки на референдумі, може повторно виноситися на референдум не раніше, ніж через два роки.

4. Результати голосування та рішення місцевого референдуму оприлюднюються у порядку, встановленому цим Статутом та Регламентом роботи Ради.

5. Рішення місцевого референдуму, крім консультативного, мають найвищу юридичну силу по відношенню до актів органів місцевого самоврядування громади та їх посадових осіб.

6. Якщо для реалізації рішення місцевого референдуму потрібне прийняття іншого правового акта, орган місцевого самоврядування Територіальної громади, до компетенції якого належить дане питання, зобов’язаний прийняти такий акт невідкладно (не пізніше, ніж на найближчих засіданні Ради або засіданні її виконавчого комітету).

 

Глава 7. Загальні збори жителів Територіальної громади

 

Стаття 1.

1. Жителі Територіальної громади для спільного публічного обговорення та безпосереднього вирішення питань місцевого значення, що стосуються загальних інтересів усієї Територіальної громади, або питань, що мають важливе значення для жителів певної частини населеного пункту громади, проводять загальні збори жителів, або їх легітимних представників, населених пунктів громади, жителів вулиць, кварталів, будинків тощо.

2. Ініціювання, організація та проведення загальних зборів регламентується законодавством України та Положенням про загальні збори жителів Територіальної громади, яке розробляється відповідно до чинного законодавства України, цього Статуту та затверджується рішенням ради.

3. На розгляд загальних зборів громадян можуть виноситися такі питання:

інформування жителів Територіальної громади про прийняті Радою та її виконавчими органами рішення, стан їх виконання, а також виконання законів України, підзаконних актів з питань, що становлять громадський інтерес для всіх жителів Територіальної громади або її частини;

заслуховування інформації селищного голови, старости, керівників виконавчих органів Ради, звітів керівників підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності Територіальної громади, в частині питань, порушених жителями населених пунктів громади, жителів вулиці, будинку тощо;

ініціювання і створення органів самоорганізації населення, схвалення положень про них, внесення змін і доповнень до положень, вирішення питань про дострокове припинення повноважень органів самоорганізації населення тощо відповідно до законодавства України;

внесення пропозицій до органів місцевого самоврядування Територіальної громади щодо включення до переліку об’єктів комунальної власності підприємств, установ та організацій, їх структурних підрозділів та інших об’єктів, що належать до державної та інших форм власності, якщо вони мають особливо важливе значення для забезпечення комунально-побутових і соціально-культурних потреб населених пунктів громади або жителів відповідної території;

запровадження добровільного самооподаткування;

розгляд і внесення жителями населених пунктів громади пропозицій до Ради щодо найменування, перейменування населених пунктів, вулиць, площ, встановлення пам’ятників тощо в межах цих населених пунктів. Цей перелік питань, віднесених до відання загальних зборів громадян, не є вичерпним і може бути доповнений рішенням Ради.

4. Загальні збори жителів Територіальної громади або жителів адміністративного центру громади скликаються селищним головою за власною ініціативою, за ініціативою (пропозицією) органу самоорганізації населення, що діє на території вулиці, будинку, або за пропозицією ініціативної групи членів Територіальної громади за місцем проживання.

5. Збори територіальної громади – жителів населеного пункту Територіальної громади, що не є її адміністративним центром, скликаються селищним головою або старостою відповідного старостинського округу.

6. Збори територіальної громади – жителів вулиці, будинку скликаються відповідним органом самоорганізації населення (вуличним, будинковим комітетом) або ініціативною групою громадян.

7. Рішення про скликання загальних зборів громадян доводиться до відома жителів Територіальної громади, які проживають у відповідному населеному пункті або на відповідній території, не пізніше як за 7 днів до їх проведення із зазначенням часу скликання, місця проведення та переліку питань, які передбачається винести на обговорення. У випадках особливої необхідності населенню повідомляється додатково про скликання зборів у день їх проведення.

 

Стаття 2.

1. За результатами загальних зборів складається протокол, який підписується головою і секретарем зборів. До протоколу додаються списки реєстрації учасників із зазначенням місця їх проживання та протоколи лічильної комісії.

2. З розглянутих питань приймають рішення. Рішення загальних зборів приймаються більшістю голосів присутніх відкритим  або таємним голосуванням. Рішення зборів підписуються селищним головою і секретарем зборів.

3. Рішення загальних зборів є обов’язковими для виконання старостою відповідного старостинського округу громади, органами самоорганізації населення, що розташовані у відповідному населеному пункті або на відповідній території.

4. Рішення загальних зборів з питань, що мають важливе значення для Територіальної громади, але віднесені до повноважень органів місцевого самоврядування Територіальної громади, мають рекомендаційний характер.

 

Глава 8. Громадські слухання

 

Стаття 1.

1. Громадські слухання є формою участі жителів Територіальної громади у виробленні пропозицій щодо прийняття рішень органами місцевого самоврядування Територіальної громади та у контролі за діяльністю органів місцевого самоврядування.

2. Громадські слухання поділяються на:

1) загальні – громадські слухання, предмет яких зачіпає інтереси всіх жителів Територіальної громади;

2) місцеві – громадські слухання, які стосуються частини Територіальної громади (населеного пункту, вулиці, будинку тощо).

3. Громадські слухання проводяться у формі зустрічей жителів Територіальної громади з селищним головою, депутатами Ради, посадовими особами органів місцевого самоврядування Територіальної громади, старостами старостинських округів, під час яких жителі Територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо вирішення винесених на розгляд слухань питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування.

4. Участь у громадських слуханнях обов’язкова для їхніх ініціаторів, авторів проектів документів (актів), що виносяться на громадські слухання, представників профільних щодо предмету слухань комісій ради та її виконавчих органів, керівників комунальних підприємств, установ і організацій, яких стосуються ці громадські слухання, депутатів Ради, селищного голови, старост та інших посадових осіб, звітування яких є предметом громадських слухань. Їх відсутність на громадських слуханнях не може бути підставою для перенесення громадських слухань чи визнання їх такими, що не відбулися.

5. На громадські слухання можуть бути запрошені:

народні депутати України;

депутати районної, обласної рад;

представники органів виконавчої влади;

представники підприємств, установ та організацій, розташованих на території громади;

експерти з питань, що є предметом громадських слухань, в тому числі іноземні;

інші особи.

 

Стаття 2.

  1. Основними засадами громадських слухань у Територіальній громаді є:

громадські слухання проводяться на засадах добровільності, відкритості, прозорості, свободи висловлювань, політичної неупередженості та обов’язкового розгляду поданих на них пропозицій;

ніхто не може бути примушений до участі або неучасті в громадських слуханнях;

вся інформація (у тому числі копії документів), пов’язана з ініціюванням, підготовкою, проведенням громадських слухань, розглядом прийнятих на них рішень, а також рішення органів місцевого самоврядування Територіальної громади та їх посадових осіб, прийняті за результатами розгляду питань, що становили предмет слухань, розміщуються на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування Територіальної громади у спеціальному розділі («Громадська участь» тощо), обов’язково поширюються в місцевих ЗМІ та іншими способами, відповідно до вимог цього Статуту;

в процесі ініціювання, підготовки, проведення, а також після проведення громадських слухань, не може чинитися перешкод для діяльності представників засобів масової інформації щодо їх висвітлення;

громадські слухання не можуть використовуватись для політичної, у тому числі передвиборчої агітації.

 

Стаття 3.

  1. Предметом громадських слухань може бути:

обговорення проектів нормативно-правових актів Ради, її виконавчих органів, селищного голови та внесення пропозицій щодо їх прийняття;

обговорення проектів та програм соціально-економічного та культурного розвитку, проекту бюджету Територіальної громади на наступний рік, інших проектів документів планування розвитку Територіальної громади та її населених пунктів та подання пропозицій щодо їх прийняття відповідним органам місцевого самоврядування Територіальної громади;

розгляд соціальних, економічних, культурних, екологічних, інших значимих для Територіальної громади питань, внесення пропозицій щодо їх вирішення відповідними органами місцевого самоврядування Територіальної громади;

обговорення проектів містобудівної документації, місцевих правил забудови відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

           2. На слухання в обов’язковому порядку виносяться проекти ставок місцевих податків і зборів, комунальних тарифів, які затверджуються Радою, довгострокових програм соціально-економічного і культурного розвитку громади.

  1. Не можуть бути предметом громадських слухань:

питання, не віднесені законодавством України до відання територіальних громад та їх органів;

питання, що суперечать Конституції та чинному законодавству України.

 

Стаття 4.

1. Право голосу на загальних громадських слуханнях мають усі повнолітні жителі Територіальної громади, крім осіб, які визнані недієздатними за рішенням суду.

2. Право голосу на місцевих громадських слуханнях мають жителі Територіальної громади, які постійно проживають на території відповідного населеного пункту громади, кварталу, вулиці тощо.

3. Процедурні питання реалізації права жителів Територіальної громади на участь громадських слуханнях регулюються Положенням про громадські слухання, яке розробляється відповідно до чинного законодавства України, цього Статуту та затверджується рішенням ради.

 

Глава 9. Місцеві ініціативи

 

Стаття 1.

1. Жителі Територіальної громади мають право ініціювати розгляд у Раді будь-якого питання, віднесеного законом до відання місцевого самоврядування.

2. Місцева ініціатива реалізується у формі подання до Ради проекту рішення ради разом з супровідними документами, визначеними Регламентом роботи Ради.

3. Суб’єктами розробки проекту рішення Ради у порядку місцевої ініціативи можуть бути:

жителі Територіальної громади, об’єднані в ініціативну групу;

інститути громадянського суспільства, легалізовані на території громади;

органи самоорганізації населення, легалізовані на території громади.

 

Стаття 2.

1. Реєстрація проекту рішення Ради, поданого у порядку місцевої ініціативи, здійснюється секретарем Ради за умови підтримки такого проекту рішення не менше як 300 повноправними членами Територіальної громади.

2. Реєстрація проекту рішення Ради, що стосується окремого населеного пункту Територіальної громади, здійснюється секретарем Ради за умови підтримки такого проекту рішення більшістю повноправних жителів Територіальної громади – жителів цього населеного пункту.

3. Підтримка проекту рішення Ради, поданого у порядку місцевої ініціативи, здійснюється у формі підписів жителів Територіальної громади під проектом такого рішення. Ініціативна група збирає підписи на підтримку проекту рішення, поданого у порядку місцевої ініціативи, на підписних листах, форма яких затверджується Радою.

4. Проект рішення, поданого у порядку місцевої ініціативи, розглядається на засіданні Ради у порядку, встановленому Регламентом роботи ради, з урахуванням положень цього Статуту.

5. Рада в межах своїх повноважень може:

прийняти проект рішення, внесений у порядку місцевої ініціативи;

відхилити проект рішення, внесений у порядку місцевої ініціативи;

направити проект рішення, внесений у порядку місцевої ініціативи, на доопрацювання відповідною постійною комісією за обов’язкової участі жителів ініціативної групи.

Розгляд узгодженого з членами ініціативної групи допрацьованого проекту рішення здійснюється на наступному пленарному засіданні Ради. Повторне направлення проекту на доопрацювання не допускається.

6. З питання, внесеного у порядку місцевої ініціативи, Рада може розглянути власний альтернативний проект рішення у випадку, якщо проект рішення, внесений у порядку місцевої ініціативи, відхилений.

7. Рішення Ради з питання, внесеного у порядку місцевої ініціативи, в 10-денний термін надсилається членам ініціативної групи та оприлюднюється в порядку, встановленому Регламентом роботи Ради та цим Статутом.

8. Регулювання окремих процедурних питань реалізації права жителів Територіальної громади на місцеву ініціативу, а також затвердження зразків документів, необхідних для реалізації права на місцеву ініціативу, визначається Положенням про місцеві ініціативи, яке розробляється відповідно до чинного законодавства України, цього Статуту та затверджується рішенням ради.

 

Глава 10. Органи самоорганізації населення

 

Стаття 1.

           1. Органи самоорганізації населення є елементом системи місцевого самоврядування й однією з форм участі членів Територіальної громади у вирішенні окремих питань місцевого значення. Правовий статус, порядок організації та діяльності органів самоорганізації населення за місцем проживання визначаються законом.

2. Органи самоорганізації населення є представницькими органами, які утворюються жителями Територіальної громади, що проживають в її окремих населених пунктах, які не є адміністративним центром громади або на певній території населеного пункту.

3. До системи органів самоорганізації населення Територіальної громади входять:

сільські комітети;

вуличні, будинкові комітети.

4. Органи самоорганізації населення співпрацюють з старостами старостинських округів.

Стаття 2.

1. Рада відповідно до законодавства України може наділяти органи самоорганізації населення частиною своїх власних повноважень з одночасною передачею відповідних фінансів і майна, необхідних для здійснення цих повноважень, та здійснює контроль за реалізацією переданих повноважень і використанням наданих фінансів і майна.

2. Фінансовою основою діяльності органу самоорганізації населення є власні кошти, які формуються за рахунок власної економічної діяльності та добровільних внесків фізичних та юридичних осіб й інших надходжень, не заборонених законодавством, а також кошти місцевого бюджету, які можуть бути передані йому Радою для здійснення власних та переданих нею повноважень.

 

Глава 11. Індивідуальні, колективні звернення та електронні петиції

 

Стаття 1.

1. Для захисту своїх прав та законних інтересів жителі Територіальної громади можуть направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів місцевого самоврядування Територіальної громади, їх посадових осіб, які зобов’язані розглянути такі звернення і надати обґрунтовану відповідь у встановлений законодавством України строк. Порядок розгляду звернень жителів Територіальної громади регламентується Законом України «Про звернення громадян», постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.1997 р. № 348 «Про затвердження Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації», іншими законодавчими актами та відповідними актами органів місцевого самоврядування Територіальної громади.

2. Громадяни також можуть звернутися до органу місцевого самоврядування з електронними петиціями через офіційний веб-сайт органу, якому вона адресована, або веб-сайт громадського об’єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронної петиції.

Вимоги до порядку оформлення, розгляду електронної петиції до органу місцевого самоврядування та строку збору підписів визначаються Положенням про електронні петиції, яке розробляється відповідно до чинного законодавства України, цього Статуту та затверджується рішенням ради.

 

Глава 12. Участь у роботі органів місцевого самоврядування та робота на виборних посадах місцевого самоврядування

 

Стаття 1.

1. Жителі Територіальної громади мають право бути присутніми на засіданнях Ради, її постійних комісій. Особи, що виявили бажання відвідати таке засідання, повинні, не пізніш як за три дні до її відкриття, подати відповідну заяву на ім’я секретаря Ради, на якого покладається обов’язок забезпечити умови для такого відвідування.

 

Стаття 2.

1. Жителі Територіальної громади мають право брати участь у засіданнях виконавчого комітету Ради при розгляді питань, пов’язаних із реалізацією їх конституційних прав, забезпечення яких віднесено до відання місцевого самоврядування.

 

Стаття 3.

1. Повноправним жителям Територіальної громади гарантується право бути обраними на посади в системі місцевого самоврядування, які визначені законом і цим Статутом як виборні, на рівних підставах.

 

Глава 13. Участь у роботі інститутів громадянського суспільства (громадських організацій, благодійних організацій, професійних спілок, інших неприбуткових організацій), які опікуються питаннями здійснення місцевого самоврядування в Територіальній громаді

 

Стаття 1.

1. У Територіальній громаді взаємодія органів місцевого самоврядування з інститутами громадянського суспільства розглядається як пріоритетний напрям розвитку партисипаторної демократії, залучення жителів Територіальної громади, об’єднаних спільними інтересами, до процесу планування розвитку громади, розробки та прийняття управлінських рішень, контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування Територіальної громади та їх посадових осіб.

2. До інститутів громадянського суспільства належать громадські організації, благодійні організації, професійні спілки, асоціації роботодавців, інші некомерційні організації, легалізовані на території громади, статутна діяльність яких передбачає відстоювання інтересів різних категорій (за соціальною, професійною чи іншою ознакою) жителів Територіальної громади.

 

Стаття 2.

1. Органи місцевого самоврядування Територіальної громади та їх посадові особи, органи самоорганізації населення можуть укладати з інститутами громадянського суспільства договори (угоди) про взаємодію і співробітництво у вирішенні питань місцевого значення.

2. Представники інститутів громадянського суспільства запрошуються на сесії Ради та засідання її виконавчого комітету у разі розгляду питань, якими опікуються ці інститути.

3. Представники інститутів громадянського суспільства можуть залучатися як експерти до розробки проектів рішень Ради та її виконавчого комітету.

 

Глава 14. Попільнянська селищна рада та її виконавчі органи

 

Стаття 1.

1. Попільнянська селищна рада (Рада) є представницьким і нормотворчим органом місцевого самоврядування Територіальної громади, який здійснює від імені та в інтересах Територіальної громади функції та повноваження місцевого самоврядування. Рада складається з депутатів, обраних у порядку, встановленому Конституцією та законами України.

2. Рада є правонаступником прав та обов’язків всіх місцевих рад територіальних громад, що об’єдналися.

3. Загальний склад Ради відповідно до закону становить 26 депутатів.

4. Строк повноважень Ради встановлюється відповідно до Конституції України та Законів України.

5. Дострокове припинення повноважень Ради може бути здійснене у випадках і у порядку, визначеному Конституцією та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

 

Стаття 2.

  1. Завдання, функції та повноваження Ради визначаються законодавством України та цим Статутом.
  2. Рада є юридичною особою, має власну гербову печатку; гербову печатку № 1 - діє на території Великолісівецкого старостинського округу; гербову печатку № 2 - діє на території Голуб`ятинського старостинського округу; гербову печатку № 3 - діє на території  Котлярського старостинського округу; гербову печатку № 4 - діє на території  Кривенського старостинського округу; гербову печатку № 5 - діє на території  Миролюбівського старостинського округу; гербову печатку № 6 - діє на території  Новоселицького старостинського округу; гербову печатку № 7 - діє на території  Попільнянського старостинського округу; гербову печатку № 8 - діє на території  Саверецького старостинського округу; гербову печатку № 9 - діє на території  Сокільчанського старостинського округу; гербову печатку № 10 - діє на території  Строківського старостинського округу; гербову печатку № 11 - діє на території  Ходорківського старостинського округу; гербову печатку № 12 - діє на території  Парипського старостинського округу; гербову печатку № 14 - діє на території  Кам`янського старостинського округу; гербову печатку № 15 - діє на території  Липківського старостинського округу; гербову печатку № 16 - діє на території  Паволоцького старостинського округу.

3. Рада має рахунки у Державному казначействі України та інших фінансових установах.

4. Рада має право набувати від свого імені майнові та особисті немайнові права, несе відповідні обов’язки, може бути позивачем і відповідачем у судах.

 

Стаття 3.

1. Робочими органами Ради є її постійні й тимчасові комісії, які обираються з числа депутатів для вивчення проблем і потреб, попереднього розгляду і підготовки проектів рішень Ради. Комісії здійснюють контроль за виконанням рішень Ради та її виконавчого комітету.

2. Видатки на забезпечення діяльності Ради передбачаються у місцевому бюджеті Територіальної громади.

 

Стаття 4.

1. Формами роботи Ради є її пленарні сесійні засідання та робота постійних і тимчасових комісій Ради. Сесійні засідання Ради проводяться у приміщенні великої зали адміністративного приміщення. Не допускається проведення сесійних засідань Ради в іншому приміщенні, якщо це не викликано надзвичайними обставинами.

2. Порядок роботи Ради визначається Регламентом роботи Попільнянської селищної ради, який затверджується Радою відповідно до законодавства України і не може суперечити цьому Статуту. Дотримання вимог Регламенту роботи Ради забезпечує селищний голова.

3. Сесійне засідання Ради є правомочним, якщо на ньому зареєстровано більшість від загального складу депутатів Ради. Порядок реєстрації депутатів Ради на сесійному засіданні визначається Регламентом роботи Ради.

4. Робота постійних і тимчасових комісій Ради може здійснюватись у спеціально відведених приміщеннях Ради або у виїзному режимі – у залежності від питань, які розглядаються, і кола підприємств, установ та організацій, яких стосуються ці питання.

5. Порядок підготовки, проходження, ухвалення, зберігання рішень Ради, забезпечення режиму доступу до них визначається законами України, Регламентом роботи Ради та цим Статутом.

 

Стаття 5.

1. Рада на реалізацію повноважень, визначених Конституцією та законами України, приймає нормативно-правові та інші акти у формі рішень.

2. Рішення Ради приймається більшістю голосів депутатів від її загального складу шляхом відкритого голосування.

3. У випадках, визначених законодавством України та цим Статутом, рішення Ради може бути прийняте лише після проведення місцевого референдуму, громадських слухань, загальних зборів жителів Територіальної громади.

4. Рішення ради підписуються селищним головою.

5. Рішення ради у п’ятиденний термін з моменту його прийняття може бути зупинене селищним головою і внесене на повторний розгляд Ради. У цьому разі селищний голова не підписує таке рішення Ради, видає розпорядження про зупинення рішення Ради з мотивуванням таких дій та подає до Ради відповідне обґрунтування з пропозицією про скасування такого рішення в цілому, скасування частково або про внесення змін до прийнятого рішення Ради. Рада  зобов’язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження селищного голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.

6. Підставами зупинення рішення Ради селищним головою можуть бути:

порушення Радою Конституції та законів України, рішень місцевих референдумів, Статуту Територіальної громади, Регламенту роботи Ради, рішень Ради про затвердження місцевого бюджету та щодо проектів і програм розвитку Територіальної громади, її населених пунктів;

виявлення порушень при підготовці тексту рішення, поданого на підпис селищному голові, виходячи із співставлення тексту проекту рішення, внесеного на розгляд Ради;

прийняття Радою рішень з питань, які не віднесені до її компетенції;

прийняття Радою рішень, виконання яких може спричинити погіршення соціально-економічної ситуації в Територіальній громаді, завдати шкоди правам та законним інтересам жителів Територіальної громади;

випадки, коли при прийнятті рішення Ради не було повідомлено про конфлікт інтересів суб’єктів прийняття рішення.

7. Рішення Ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо Радою не встановлено інший строк введення цих рішень у дію. Офіційне оприлюднення рішень Ради здійснюється у порядку, визначеному цим Статутом та Регламентом роботи Ради.

8. Рішення Ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

9. Рада може визнавати такими, що втратили чинність або скасовувати відповідно акти місцевих рад територіальних громад, що об’єдналися, їх виконавчих комітетів, повноваження яких припинені.

 

Стаття 6.

1. У передбачених законодавством України випадках, а також у випадках, коли повноваження Ради може бути ефективніше реалізоване іншим суб’єктом системи місцевого самоврядування Територіальної громади, Рада може делегувати частину власних повноважень, що не є виключними, цьому суб’єкту на період повноважень Ради поточного скликання.

2. Делегування повноважень Ради здійснюється за попередньою згодою суб’єкта, якому вони делегуються. Таке делегування здійснюється на договірній основі, якщо інше не встановлено законодавством України.

3. Делегування повноважень Ради супроводжується одночасною передачею відповідному суб’єкту, коштів, матеріальних та інших ресурсів для здійснення цих повноважень.

4. Суб’єкт, якому делегуються повноваження Ради, є відповідальним, підзвітним і підконтрольним перед Радою за реалізацію делегованих повноважень.

 

Стаття 7.

1. Рада відповідальна, підзвітна і підконтрольна перед Територіальною громадою.

2. Селищний голова періодично, але не менше одного разу на рік, через засоби масової інформації, сайт Ради, на зустрічах з представниками Територіальної громади інформує жителів Територіальної громади про виконання проектів та програм соціально-економічного і культурного розвитку  громади, її населених пунктів, місцевого бюджету, звітує перед Територіальною громадою про діяльність Ради.

 

Стаття 8.

1. Депутат Ради є членом представницького органу місцевого самоврядування, представником інтересів Територіальної громади, інтересів виборців округу (населеного пункту громади).

2. Повноваження депутата Ради починаються з дня відкриття першої сесії Ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії Ради нового скликання, крім випадків дострокового припинення повноважень депутата.

3. Повноваження депутатів, порядок організації і гарантії депутатської діяльності визначаються Конституцією України, Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», іншими законами.

4. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках та в порядку, передбачених законом.

5. Депутат здійснює свої повноваження на громадських засадах.

6. Депутати Ради можуть добровільно об’єднуватися у депутатські групи (фракції). Депутатські групи формуються як на партійній,так і на позапартійній основі. Депутатські групи, сформовані  на основі партійної належності депутатів, називаються депутатськими фракціями. До складу депутатської фракції можуть входити й позапартійні депутати, які підтримують програмні документи відповідної партії. Депутатські групи, сформовані на позапартійній основі, об’єднують депутатів, які поділяють однакові або схожі погляди з питань державного і соціально-економічного розвитку, місцевого самоврядування.

7. Депутат Ради, фракція політичної партії у Раді періодично звітують перед виборцями про свою діяльність. Періодичність, порядок організації та проведення звітів депутатами визначається Законом України «Про статус депутатів місцевих рад».

8. Рада, інші органи місцевого самоврядування Територіальної громади створюють умови для навчання та підвищення професійної компетентності депутатів Ради.

 

Стаття 9.

1. За пропозицією селищного голови, Рада таємним голосуванням з числа депутатів ради обирає секретаря Попільнянської селищної ради (далі секретар Ради), який працює в Раді на постійній основі, набуває статусу посадової особи місцевого самоврядування та керується у своїй діяльності повноваженями, визначеними Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

 

Стаття 10.

1. Посадові особи органів місцевого самоврядування Територіальної громади, органи самоорганізації населення, депутати Ради, старости зобов’язані у своїй діяльності дотримуватись Правил поведінки депутатів Ради та посадових осіб місцевого самоврядування Попільнянської селищної ради Територіальної громади (далі Правил), затверджених Радою.

2. Недотриманням посадовими особами органів місцевого самоврядування Територіальної громади та депутатами Ради вимог Правил вважається:

для посадових осіб – неналежне виконанням службових обов’язків;

для депутатів Ради – порушення присяги та норм етики.

Порушення Правил поведінки депутатів Ради та посадових осіб місцевого самоврядування Територіальної громади може бути підставою притягнення винних до відповідальності згідно з чинним законодавством.

 

Стаття 11.

1. У Раді та її виконавчих органах може виникати конфлікт інтересів, тобто ситуація, коли рішення, яке приймається Радою, виконавчим комітетом, може мати позитивні чи негативні наслідки для приватного інтересу суб’єкта (одного із суб’єктів) прийняття рішення (депутата Ради, селищного голови, інших посадових осіб органів місцевого самоврядування Територіальної громади) або його родичів (членів сім’ї, коло яких визначено Законом України «Про запобігання корупції».

2. У разі, якщо на розгляд сесії Ради або її виконавчих органів винесене питання, яке породжує у депутатів Ради, селищного голови, інших посадових осіб органів місцевого самоврядування Територіальної громади конфлікт інтересів, ці особи зобов’язані повідомити Раду, її виконавчий комітет про цей конфлікт інтересів. Заява про наявність конфлікту інтересів оголошується на засіданні і долучається до протоколу засідання.

3. Неповідомлення депутатом Ради, посадовою особою органу місцевого самоврядування Територіальної громади про наявний конфлікт інтересів перед голосуванням при прийнятті рішення Ради, її виконавчого комітету є підставою для зупинення селищним головою зазначеного рішення Ради, виконавчого комітету відповідно до положень частин 4 і 7 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та п.5 частини шостої статті 2.14.5 цього Статуту.

 

Глава 15. Селищний голова

1. Селищний голова є головною посадовою особою Територіальної громади.

2. Селищний голова обирається повноправними жителями Територіальної громади, у визначеному законом порядку, шляхом вільних виборів на основі загального, прямого, рівного виборчого права при таємному голосуванні.

3. Селищним головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України. Не може бути обраним селищним головою громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.

4. Селищний голова не може бути депутатом будь-якої Ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, у тому числі на громадських засадах (крім викладацької, наукової та творчої роботи у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток.

5. На селищного голову поширюються повноваження та гарантії депутатів місцевих рад, що передбачені Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», а також обмеження, встановлені законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції».

6. Термін повноважень селищного голови відповідно до Конституції України становить 5 років. Повноваження селищного голови починаються з моменту оголошення територіальною виборчою комісією на пленарному засіданні Ради рішення про його обрання і закінчуються у момент вступу на цю посаду іншої обраної відповідно до закону особи. Перед вступом у свої повноваження селищний голова складає Присягу посадової особи місцевого самоврядування такого змісту:

«Усвідомлюючи свою високу відповідність, урочисто присягаю, що буду вірно служити громаді та народові України, неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, сприяти втіленню їх у життя, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, сумлінно виконувати свої обов’язки».

7. Форми роботи і повноваження селищного голови визначаються Конституцією України, законодавством України, цим Статутом, Регламентом Ради.

8. При здійсненні наданих повноважень селищний голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед Територіальною громадою, відповідальним – перед Радою, а з питань здійснення виконавчими органами Ради делегованих їм повноважень органів виконавчої влади – підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.

9. Підзвітність і підконтрольність селищного голови перед Територіальною громадою забезпечується обов’язком його звітування перед жителями Територіальної громади не рідше одного разу на рік. Такий звіт повинен включати в себе інформацію про діяльність селищного голови у межах його компетенції за звітний період.

10. Відповідальність селищного голови перед Територіальною громадою передбачає здатність Територіальної громади прийняти рішення про його притягнення до відповідальності за неналежне виконання своїх обов’язків та з інших, передбачених законом підстав у порядку, визначеному Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

11. Селищний голова може мати заступників, які призначаються та звільняються з посади у порядку, визначеному чинним законодавством.

Розподіл обов’язків між селищним  головою, його заступниками та секретарем здійснює Рада.

12. У межах своїх повноважень селищний голова видає розпорядження, що є обов’язковими для виконання на території громади.

13.У разі дострокового припинення повноважень селищного голови або неможливості виконання ним своїх обов’язків його повноваження виконує Секретар Ради.

 

Глава 16. Виконавчі органи Ради

 

Стаття 1.

1. Виконавчими органами Ради (далі: виконавчі органи) є виконавчий комітет Ради (далі: виконавчий комітет),  відділи та інші, утворені Радою виконавчі органи.

2. Структура виконавчих органів, загальна чисельність їх апарату, система оплати праці працівників виконавчих органів затверджуються Радою за поданням селищного голови, з врахуванням статті 6 Європейської хартії місцевого самоврядування та чинного законодавства України.

3. Повноваження виконавчих органів визначаються законодавством та положеннями про них, затвердженими відповідними рішеннями Ради.

4. Виконавчі органи можуть бути наділені правами юридичної особи за рішенням Ради.

5. Виконавчі органи утворюються, реорганізуються та ліквідуються Радою за поданням селищного голови.

 

Стаття 2.

1. Виконавчий комітет Ради є її виконавчим органом, який створюється Радою на період її повноважень у порядку, визначеному Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

2. Очолює виконавчий комітет селищний голова. У разі його відсутності або неможливості виконання ним своїх обов’язків роботу виконавчого комітету організує заступник селищного голови з питань роботи виконавчих органів ради.

3. Виконавчий комітет є підзвітним і підконтрольним Раді. Селищний голова звітує перед Радою про роботу виконавчого комітету в порядку, встановленому законодавством України.

4. Кількісний і персональний склад виконавчого комітету затверджується Радою за поданням селищного голови. За посадою до складу виконавчого комітету входять: селищний голова та його заступники, керуючий справами (секретар) виконавчого комітету, секретар Ради, сільські старости. До складу виконавчого комітету не можуть входити депутати Ради, окрім секретаря Ради.

5. Порядок скликання засідання виконавчого комітету та порядок прийняття ним рішень визначаються Регламентом роботи виконавчого комітету Попільнянської селищної ради, який затверджується виконавчим комітетом.

6. Засідання виконавчого комітету носять відкритий характер, крім випадків, передбачених законодавством.

7. Рішення виконавчого комітету, які суперечать чинному законодавству, доцільності, а також рішення інших виконавчих органів, які визнані недоцільними, можуть бути скасовані самим виконавчим комітетом  або Радою. У разі незгоди селищного голови з рішенням виконавчого комітету він може зупинити дію цього рішення своїм розпорядженням та внести це питання на розгляд Ради.

 

Глава 17. Староста старостинського округу

Стаття 1.

1. Староста старостинського округу (далі – староста) є посадовою особою місцевого самоврядування, який представляє інтереси громади (жителів одного або більше населених пунктів Територіальної громади, які не є адміністративним центром Територіальної громади).

2. Староста затверджується Радою за пропозицією селищного голови на строк її повноважень, крім випадків дострокового припинення його повноважень з підстав і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

3. За посадою староста входить до складу виконавчого комітету Ради та здійснює свої повноваження на постійній основі.

4. Правовий статус старости визначається Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», іншими законодавчими актами України, цим Статутом та Положенням про старосту, яке затверджується Радою.

 

Стаття 2.

1. Місце та режим роботи, правила внутрішнього розпорядку, діловодства та інші питання організації діяльності старости визначаються Радою.

2. Час прийому жителів старостою повинен становити не менше як три дні на тиждень.

3. Діяльність старости фінансується за рахунок місцевого бюджету Територіальної громади.

 

Стаття 3.

1. При здійсненні наданих йому повноважень староста є відповідальний і підзвітний раді та підконтрольний селищному голові.

2. Староста не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед Радою, а на вимогу не менш як третини депутатів – у визначений радою термін.

3. У разі порушення Конституції та законів України, цього Статуту, Положення про старосту, незабезпечення здійснення наданих йому повноважень повноваження старости можуть бути достроково припинені у порядку та за наявності підстав, передбачених законом.

4. Староста може бути притягнений до дисциплінарної, матеріальної, цивільної, адміністративної та кримінальної відповідальності, визначеної законом.

 

Розділ ІІІ. Матеріальна та фінансова основа місцевого самоврядування Територіальної громади

 

Глава 1. Матеріальна основа місцевого самоврядування Територіальної громади

Стаття 1.

1. Територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов’язків територіальних громад, що увійшли до її складу.

2. Територіальна громада на свій розсуд і на підставі закону безпосередньо або через органи місцевого самоврядування володіє, користується та розпоряджається своєю комунальною власністю (далі: комунальна власність).

3. До комунальної власності Територіальної громади належить рухоме і нерухоме майно, доходи місцевого бюджету, інші кошти. Спадщина на території громади, визнана судом відумерлою, переходить у власність Територіальної громади в установленому законом порядку.

4. Перелік об’єктів права комунальної власності Попільнянської селищної об’єднаної територіальної громади затверджується Радою за поданням виконавчого комітету та на підставі відомостей, що їх надає виконавчий орган Ради, що здійснює облік об’єктів комунальної власності.

5. Органи місцевого самоврядування Територіальної громади з метою зміцнення її економічної основи, поліпшення якості обслуговування населення можуть на договірних засадах формувати спільну (комунальну) власність з іншими територіальними громадами району і області відповідно до законодавства України.

 

Стаття 2.

1. До комунальної власності Територіальної громади належать усі землі в просторових межах громади, що визначаються відповідно до статті 1.2.3. цього Статуту, крім земель приватної та державної власності.

2. Територіальна громада, в разі необхідності, може набувати у свою комунальну власність також земельні ділянки поза межами території громади. Право комунальної власності Територіальної громади на такі ділянки має бути посвідчено відповідними документами.

3. Набуття Територіальною громадою права на земельні ділянки, передача земельних ділянок з комунальної власності у державну, передача земельних ділянок комунальної власності у приватну власність юридичних та фізичних осіб здійснюється відповідно до законодавства України.

4. Реалізація права власності на землю і права користування землею на території громади здійснюється відповідно до Земельного кодексу України, інших законів України, Положення про порядок надання в оренду, вилучення та передачі у приватну власність земельних ділянок комунальної власності, (яке затверджує Рада). При цьому всі власники та землекористувачі земельних ділянок зобов`язані:

забезпечувати використання землі за цільовим призначенням;

додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля;

своєчасно вносити плату за землю;

не порушувати прав інших власників земельних ділянок та землекористувачів;

додержуватися правил добросусідства та встановлених законом обмежень (сервітутів, охоронних зон тощо).

 

Стаття 3. Комунальна власність  територіальної громади

1. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування згідно з Конституцією України є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевого бюджету, позабюджетні цільові (в тому числі валютні) та інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності Територіальної громади, а також об'єкти спільної власності територіальних громад області, що перебувають в управлінні районної та обласної ради.

Матеріальні та фінансові ресурси, що перебувають у комунальній власності селища, є надбанням територіальної громади і їх недоторканість захищається законодавством.

2. До комунальної власності Територіальної громади включається рухоме і нерухоме майно, зареєстроване у визначеному законодавством порядку. Перелік об’єктів комунальної власності Територіальної громади визначається рішенням селищної ради відповідно до законодавства.

До комунальної власності Територіальної громади можуть належати:

земля та інші природні ресурси;

комунальні підприємства;

банки, страхові товариства, пенсійні фонди, заклади і установи культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, соціального обслуговування та інше майно, що належить територіальній громаді села (селища):

частки (паї) у майні підприємств;

комунальний житловий та нежитловий фонди селища;

доходи місцевого бюджету, позабюджетні, валютні та інші кошти та депозити органів місцевого самоврядування в банківських установах, цінні папери, інші передбачені чинним законодавством фінансові ресурси;

нерухоме майно, що передається до комунальної власності територіальної громади за рішенням суду;

інше рухоме і нерухоме майно, визначене чинним законодавством.

У комунальній власності Територіальної громади знаходяться об’єкти, що мають важливе значення для життєзабезпечення Територіальної громади, задоволення потреб її жителів та для збереження історико-культурних об’єктів (системи водо- і енергопостачання, інженерні комунікації, пам’ятники культури і архітектури, музеї, природні ландшафти тощо).

Перелік об’єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації, визначається рішенням Ради.

3. Суб’єктом права комунальної власності Територіальної громади є селищна рада.

Селищна рада, виконавчий комітет та його відділів від імені та в інтересах Територіальної громади відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об’єктами права комунальної власності Територіальної громади.

Рішення про відчуження комунального майна приймає Рада.

4. Оперативне управління об’єктами комунальної власності Територіальної громади здійснюють виконавчі органи селищної ради, на які покладаються такі функції:

підготовка пропозицій на розгляд селищної ради щодо прийняття об'єктів до складу комунальної власності селищної ради;

підготовка і передача на розгляд селищної ради або її виконавчого комітету питань про створення, реорганізацію та ліквідацію підприємств і організацій, що перебувають у комунальній власності Територіальної громади;

надання згоди на здавання в оренду об’єктів комунальної власності Територіальної громади;

реалізація затвердженої рішенням селищної ради програми приватизації комунального майна.

5. Загальний контроль за використанням об’єктів комунальної власності здійснює селищний голова.

Селищний голова раз на рік інформує селищну раду та жителів Територіальної громади про стан комунальної власності Територіальної громади, реєстрацію, відчуження або придбання об’єктів комунальної власності.

 

Стаття 4.

1. Об’єкти права комунальної власності Територіальної громади, у тому числі землі комунальної власності, можуть бути відчужені, передані в оренду або концесію, рішеннями Ради у порядку, визначеному законодавством України.

2. Не підлягають відчуженню землі загального користування: площі, вулиці, проїзди, дороги, зелені зони, парки, прибережно-захисні смуги.

3. Перелік об’єктів комунальної власності, які не підлягають відчуженню, затверджується Радою за поданням виконавчого комітету.

 

Стаття 5.

1. Органи місцевого самоврядування Територіальної громади у межах повноважень, визначених законами України та цим Статутом, та з метою забезпечення потреб жителів Територіальної громади у послугах, можуть створювати комунальні підприємства, установи, організації, заклади здобуття загальної освіти та дошкільної освіти.

2. Власником усіх комунальних суб’єктів господарювання є Територіальна громада в цілому.

3. Статути (положення) комунальних суб’єктів господарювання затверджує та вносить до них зміни Рада, вона приймає рішення у випадках порушення цих статутів (положень), визначає основні напрями діяльності комунальних підприємств, установ, організацій, порядок використання їхнього прибутку.

4. З керівником комунального підприємства, установи, організації селищний голова укладає контракт. Рішення про звільнення керівників підприємств, установ, організацій (розірвання контракту) приймає Рада за поданням селищного голови. Керівник комунального підприємства, установи та організації щороку звітує на сесії Ради про виконання функціональних обов’язків, фінансово-господарську діяльність підприємства, збереження та ефективне використання майна.

5. При встановленні розміру частки прибутку, яка зараховується до місцевого бюджету, Рада керується принципом мінімального втручання у господарську діяльність комунального підприємства.

6. Територіальна громада не несе відповідальності за зобов’язаннями комунального підприємства, а комунальне підприємство не несе відповідальності за зобов’язаннями Територіальної громади.

 

Стаття 6.

1. Перелік об’єктів власності Територіальної громади обліковується визначеним Радою виконавчим органом Ради у відкритому Реєстрі об’єктів власності Територіальної громади (далі: Реєстр). Вказаний Реєстр є електронною базою даних, в якій міститься довідкова інформація про все майно, майнові та корпоративні права Територіальної громади, її органів місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення та всіх інших суб’єктів комунального господарювання. Наповнення та ведення Реєстру, повнота та достовірність даних забезпечується шляхом проведення постійної інвентаризації майна і майнових прав Територіальної громади та відповідних суб’єктів.

2. Реєстр є інформацією з відкритим доступом і розміщується на офіційному веб-сайті Територіальної громади. Друкована актуальна версія Реєстру зберігається в Раді (виконавчому комітеті Ради) для вільного доступу.

Порядок ведення та наповнення Реєстру визначається в Положенні про відкритий Реєстр об’єктів комунальної власності територіальної громади.

 

Стаття 7.

1. Рішенням Ради з числа депутатів Ради, працівників її виконавчих органів, утворюється постійно діюча інвентаризаційна комісія територіальної громади, яку очолює за посадою селищний голова.

2. Інвентаризаційна комісія проводить інвентаризацію власності Територіальної громади з моменту затвердження цього Статуту. При цьому використовуються дані інвентаризації комунального майна громад, які об’єдналися в Територіальну громаду.

3. Рішення про проведення інвентаризації земель чи інших об’єктів власності Територіальної громади, інвентаризація яких потребує додаткового фінансування, приймається Радою одночасно із прийняттям місцевого бюджету Територіальної громади. При цьому виділення бюджетних коштів для інвентаризації є першочерговими та пріоритетними після захищених статей витрат місцевого бюджету.

4. Рада, інші органи місцевого самоврядування Територіальної громади для виконання завдань Інвентаризаційної комісії, зобов’язані здійснювати інформаційне та матеріально-технічне забезпечення її роботи.

 

Стаття 8.

1.Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у Територіальних громад і передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо Територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

2. Фізичні та юридичні особи несуть відповідальність за збитки, заподіяні об’єктам права комунальної власності.

3. Органи місцевого самоврядування Територіальної громади мають право звертатися до суду про притягнення до відповідальності фізичних та юридичних осіб, які вчинили або чинять збитки об’єктам права комунальної власності.

 

Глава 2. Фінансова основа місцевого самоврядування Територіальної громади

Стаття 1.

1. Фінансовою основою місцевого самоврядування Територіальної громади є сукупність місцевих фінансових ресурсів, за допомогою яких забезпечується реалізація власних завдань та функцій місцевого самоврядування, а також виконання делегованих повноважень на території громади.

2. Фінансову основу місцевого самоврядування Територіальної громади складають:

1) кошти місцевого бюджету, які визначені Бюджетним і Податковим кодексами, у тому числі:

надходження від місцевих податків та зборів;

кошти, отримані від приватизації об’єктів комунальної власності Територіальної громади та продажу земельних ділянок, інших об’єктів комунальної власності;

трансфертні надходження до місцевого бюджету, передані Територіальній громаді відповідно до чинного законодавства України;

кошти, отримані від діяльності на фондовому ринку, від розміщення цінних паперів і позик;

інші надходження;

2) кошти підприємств, установ і організацій, що перебувають у комунальній власності Територіальної громади, у тому числі розміщених за межами Територіальної громади;

3) доходи від корпоративних прав підприємств, установ та організацій, засновником яких є Рада;

  1. інші фінансові ресурси.

3. Рада в межах, визначених чинним законодавством, може створювати комунальні банки та інші фінансово-кредитні установи, виступати гарантом кредитів підприємств, установ та організацій, які належать до комунальної власності Територіальної громади, здійснювати розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на депозитах з дотриманням вимог, встановлених Бюджетним кодексом України та іншими законами України.

4. Територіальна громада може об’єднувати на договірних засадах свої фінансові ресурси з фінансовими ресурсами інших територіальних громад та з державними фінансовими ресурсами з метою спільного фінансування місцевих, регіональних або загальнодержавних програм, що реалізуються на території Територіальної громади. Рішення про участь Територіальної громади у спільному фінансуванні місцевих, регіональних або загальнодержавних програм приймається лише на підставі експертного висновку, проведеного відповідними виконавчими органами Ради, про реальні вигоди жителів Територіальної громади від реалізації даних програм.

5. Будь-яка фінансова діяльність органів місцевого самоврядування Територіальної громади є відкритою і доступною для громадського контролю в установленому законодавством України і цим Статутом порядку.

 

Стаття 2.

1. Порядок складання, розгляду, затвердження, виконання та звітності бюджету Територіальної громади встановлюється бюджетним законодавством України.

2. Текст місцевого бюджету розміщується на веб-сайті Територіальної громади для загального доступу.

3. Виконання місцевого бюджету забезпечують виконавчі органи Ради. Кошти місцевого бюджету спрямовуються на утримання об’єктів бюджетної сфери, органів місцевого самоврядування Територіальної громади, комунальних служб, заклади освіти, дошкільної освіти, інших установ та соціально-оздоровчих програм передбачених статтею 89 Бюджетного Кодексу України забезпечення яких здійснюється з місцевого бюджету, соціального обслуговування жителів Територіальної громади, сплати видатків по місцевих позиках тощо.

4. Кошти бюджету розвитку спрямовуються на реалізацію програм соціально-економічного та культурного розвитку Територіальної громади та її населених пунктів відповідно до напрямів інвестиційної та інноваційної діяльності, а також на фінансування інших видатків, пов’язаних із соціально-економічним розвитком  Територіальної громади.

5. Селищний голова забезпечує оприлюднення звіту про виконання місцевого бюджету громади не пізніше 1 березня року, що настає за звітним на веб-сайті Територіальної громади та у засобах масової інформації.

6. Рада має право здійснювати внутрішні запозичення до місцевого бюджету відповідно до чинного законодавства України.

7. Органи місцевого самоврядування Територіальної громади зобов’язані вести активну роботу з відстоювання її інтересів при розробці проектів загальнодержавних, регіональних програм соціально-економічного, культурного розвитку, що реалізуються на території Територіальної громади.

 

Стаття 3.

1. Органи місцевого самоврядування відповідно до Податкового кодексу України встановлюють місцеві податки і збори. Місцеві податки і збори зараховуються до відповідних місцевих бюджетів у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України з урахуванням особливостей, визначених Податковим кодексом України.

2. Рішення ради в сфері місцевих податків і зборів базуються на таких принципах:

забезпечення стабільних надходжень до місцевого бюджету для виконання завдань та повноважень місцевого самоврядування;

створення сприятливих умов для ведення бізнесу на території громади, зацікавленості суб’єктів господарювання у підвищенні його ефективності;

врахування економічного та соціального стану платників місцевих податків і зборів;

відповідності витрат на адміністрування податків і зборів доходам, які вони приносять.

3. Рада може надавати окремим категоріям юридичних та фізичних осіб пільги зі сплати місцевих податків і зборів відповідно до норм чинного законодавства.

 

Розділ IV. Відповідальність органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб. Контроль Територіальної громади за діяльністю органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб

 

Глава 1. Підстави та види відповідальності органів місцевого самоврядування та їхніх посадових осіб, органів самоорганізації населення

Стаття 1.

1. Органи та посадові особи місцевого самоврядування територіальної громади, органи самоорганізації населення, дозвіл на утворення яких надала Рада, несуть відповідальність за свою діяльність перед Територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами. Підстави, види і порядок їх відповідальності визначаються Конституцією та законами України, цим Статутом.

2. Порядок і випадки дострокового припинення повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування територіальною громадою  визначаються законами України.

3. Повноваження органу самоорганізації населення у разі невиконання рішень Ради, її виконавчого комітету достроково припиняються за рішенням Ради. У разі невиконання органом самоорганізації населення рішень загальних зборів жителів територіальної громади, рішення про дострокове припинення його повноважень приймають збори. У разі порушення органом самоорганізації населення Конституції і законів України, інших актів законодавства його повноваження припиняються достроково за рішенням суду.

 

Стаття 2.

1. Шкода, завдана фізичним або юридичним особам незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової або службової особи органу державної влади, або органу місцевого самоврядування при здійсненні нею своїх повноважень, відшкодовується державою, або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цієї особи.

 

Глава 2. Форми громадського контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, органів самоорганізації населення.

Стаття 1.

1. Громадський контроль за діяльністю органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, за діяльністю органів самоорганізації населення здійснюють громадські організації, що діють на території громади чи безпосередньо жителі територіальної громади (далі: суб’єкти громадського контролю).

2. Суб’єкти громадського контролю можуть використовувати такі способи контролю: аналіз інформації, що має знаходитися у відкритому доступі, згідно норм законодавства України та цього Статуту; надсилання до органів місцевого самоврядування територіальної громади та їхніх посадових осіб, органів самоорганізації населення інформаційних запитів з приводу будь-якої їхньої діяльності; ініціювання звіту будь-якого представника органів місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення на конференції жителів територіальної громади; створення за рішенням конференції територіальної громади громадських контрольних інспекцій (екологічної, транспортної тощо); ініціювання та проведення громадських слухань; здійснення інших незаборонених законом контрольних заходів.

 

Розділ . V Прикінцеві положення

 

1. Затвердження Статуту та внесення змін і доповнень до нього здійснюється Радою.

2. Пропозиції щодо внесення змін та доповнень до Статуту мають право подавати на розгляд Ради селищний голова, депутати Ради, виконавчий комітет Ради та жителі територіальної громади в порядку внесення місцевої ініціативи.

3. Проект Статуту підлягає обговоренню на офіційному сайті селищної ради.

4. Статут підлягає державній реєстрації в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, інших громадських формувань.

5. Рішення про затвердження цього Статуту, текст Статуту та його додатки, а також рішення про внесення змін до статуту оприлюднюються у порядку, визначеному частиною 5 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Статут та зміни чи доповнення до нього вводяться у дію з моменту їх державної реєстрації.

                                         _______________________

 

 

 

 

 

                                                                                 

 

 

Завантажити файл ,,,

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь