Інформація про гендерну рівність, як рівний правовий статус жінок і чоловіків
Гендерна рівність — це не просто гасло, а основоположний принцип, який забезпечує рівний правовий статус жінок і чоловіків, надаючи їм рівні можливості для реалізації своїх прав. Вона дозволяє всім членам суспільства брати активну участь у всіх сферах життєдіяльності, що є важливим кроком до побудови справедливого та рівноправного суспільства.
Відповідно до Конституції України, усі люди є вільні та рівні у своїй гідності та правах, а права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Це означає, що жінки і чоловіки повинні мати однакові можливості у праці та винагороді за неї, а також у доступі до інших прав і привілеїв, закріплених законом.
Формування та реалізація ґендерної політики в органах виконавчої влади та місцевого самоврядування можуть забезпечуватись роботою:
уповноважених осіб (координаторів);
радників з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків;
консультативно-дорадчих органів;
відповідальних структурних підрозділів.
Державна політика щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків спрямована на:
утвердження ґендерної рівності;
недопущення дискримінації за ознакою статі;
застосування позитивних дій;
запобігання та протидію насильству за ознакою статі, у тому числі всім проявам насильства стосовно жінок;
забезпечення рівної участі жінок і чоловіків у прийнятті суспільно важливих рішень;
забезпечення рівних можливостей жінкам і чоловікам щодо поєднання професійних та сімейних обов'язків;
підтримку сім'ї, формування відповідального материнства і батьківства;
виховання і пропаганду серед населення України культури ґендерної рівності, поширення просвітницької діяльності у цій сфері;
захист суспільства від інформації, спрямованої на дискримінацію за ознакою статі.
Органами, установами та організаціями, наділеними повноваженнями у сфері забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, є:
Верховна Рада України; Уповноважений Верховної Ради України з прав людини;Кабінет Міністрів України;спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків;органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, визначені в їх складі уповноважені особи (координатори) з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків;громадські об’єднання.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, організації та установи, громадські об’єднання сприяють збалансованому представництву статей в управлінні та прийнятті рішень. Для досягнення мети у своїй діяльності вони можуть застосовувати позитивні дії.
Суб’єкти, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії насильству за ознакою статі.
Суб’єктами, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії насильству за ознакою статі, є:
спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків;
органи виконавчої влади, зокрема уповноважені підрозділи органів Національної поліції України, місцеві державні адміністрації (у тому числі їх структурні підрозділи з питань сім’ї, служби у справах дітей, органи управління освітою, органи охорони здоров’я тощо);
органи місцевого самоврядування (у тому числі виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад та їх структурні підрозділи з питань сім’ї, служби у справах дітей, органи управління освітою, органи охорони здоров’я тощо); центри з надання безоплатної правничої допомоги; суди; прокуратура; загальні та спеціалізовані служби підтримки постраждалих осіб; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Законодавство України, зокрема Закон “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків”, гарантує гендерну рівність у соціально-економічній сфері. Це включає рівність прав при працевлаштуванні, просуванні по службі, підвищенні кваліфікації та перепідготовці, а також одержанні винагороди за працю та можливості займатися підприємницькою діяльністю.
Впровадження та дотримання принципів гендерної рівності не тільки сприяє захисту прав людини, але й підвищує ефективність економіки та сприяє розвитку суспільства в цілому. Тільки в умовах рівноправного ставлення до жінок і чоловіків можна досягти справжньої соціальної справедливості та стабільного розвитку країни.
Законодавство з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків:
Статут Організації Об'єднаних Націй
Загальна декларація з прав людини
Конвенція Організації об’єднаних націй про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок
Пекінська декларація та Платформа дій
Декларація тисячоліття Організації Об’єднаних Націй
Стратегія гендерної рівності Ради Європи на 2018-2023 роки
Резолюція Ради Безпеки ООН 1325 "Жінки, мир, безпека", ухвалена Радою Безпеки ООН 31 жовтня 2000 року, та резолюції Ради Безпеки ООН 1820, 1888, 1889, 1960, 2106, 2122, 2242, 2467, 2493, які разом формують порядок денний "Жінки, мир, безпека"
Закон України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні"
Закон України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків"